Dva dôvody krízy v ECAV

Autor: Daniel Mišina | 19.11.2006 o 20:40 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  2101x

Nedávno som písal o kríze v našej cirkvi. Nakoniec, nejde o tajomstvo. O medializáciu krízy sa pred časom postaral spolu s inými aj súčasný generálny biskup.

Osobne túto krízu nesiem dosť ťažko. Ľudia - cirkevníci sú veľmi citliví na dianie v cirkvi. Často na tieto témy debatujú aj v práci s kolegami z iných cirkví. A teda, naši vlastní cirkevníci sa cítia nepríjemne pri rozhovoroch so svojimi kolegami. Je im nepríjemné, keď na svoju cirkev nemôžu byť hrdí, práve naopak, chtiac-nechtiac sa za ňu hanbia. Hanbia sa za nás, farárov, pretože na jednej strane hovoríme o pokoji, porozumení, láske a odpustení, no sami sa medzi sebou hryzieme a žerieme. Namiesto zaujatia principiálnych postojov na grémiách, ktoré majú na veci priamy vplyv si odkazujeme veci cez médiá, ako nejakí politici. Chválime sa demokraciou v našej cirkvi, ale ak niečo nie je po našom, tak rešpekt pre demokraciu ide bokom a na scénu prichádzajú ohováranie, znevažovanie a kydanie. Každý si robí čo chce, cirkev nemá jasný cieľ. Uvidíme, hádam nové vedenie dokáže zjednotiť väčšinu a definovať víziu a ciele. Aj keď ako realista tomu dávam malé šance na úspech.

Teda, prvým dôvodom krízy je chýbajúca vízia, ciele a stratégie a to tak na celocirkevnej úrovni, ako aj na úrovni väčšiny cirkevných zborov. Tento problém sa dá riešiť na jednej strane veľmi ľahko, no zároveň ide o najťažšie riešenie. Riešenie je jednoduché v tom, že Ježiš Kristus ako Hlava cirkvi nám dal jasné poslanie, či poverenie. Tam niet kde uhnúť. Toto riešenie je však aj najťažším, lebo my, pyšní ľudia by sme museli poslúchnuť a podriadiť sa Kristovi. Museli by sme podriadiť svoje plány Kristovým plánom. Museli by sme svoje priority prispôsobiť Kristovým prioritám. A to je veľmi ťažké.

Tým druhým dôvodom krízy je strach. Strach, že budeme „katolíckym Béčkom" (takto to definovali viacerí pisatelia v cirkevnej tlači), že stratíme svoju „evanjelickú identitu" - niečo, čo si každý predstavuje inak, ale v podstate nikto nevie, čo to je. Strach z porovnávania, strach zo zlyhania. A preto väčšinou nerobíme nič. A toho, kto niečo robí zrazíme do prachu, lebo vyčnieva z radu. Ako evanjelici hovoríme, že najdôležitejšie je evanjelium, teda radostná zvesť o tom, že Ježiš Kristus zachránil človeka pred večným odsúdením. Ale keď príde na lámanie chleba, správame sa ako najzarytejší zákonníci a oháňame sa zákonmi. Tvárime sa, že nám ide o vec, o „ochranu evanjelickej identity", ale v podstate je naším motívom strach. Žijeme zovretí komplexom minority sami v sebe. (Ale inak sme druhou najväčšou kresťanskou cirkvou na Slovensku :-)

Evanjelista Matúš zachytáva Kristovu reč o Jeho druhom príchode a o súde. V kapitole 25 hovorí podobenstvo o hrivnách, či talentoch. Sluhovia spomínaní v príbehu patrili pánovi. Poznali ho a slúžili mu. Možno všetci traja slúžili verne. No motívom služby tretieho sluhu bol strach. A ten mu nedovolil urobiť nič. Preto Kristus nazýva tohto sluhu zlým, lenivým a neužitočným sluhom. Preto bol potrestaný.

Ako premôcť strach? Apoštol Ján hovorí: V láske nieto strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, pretože príčinou strachu sú úzkosti pred trestom, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske (1J 4:17-18). Láska premáha strach, hľadá nové, lepšie, kreatívne spôsoby, ako slúžiť Pánovi. Preto ani v našej cirkvi sa nemusíme báť nových vecí, nových spôsobov a foriem. Nemusíme sa báť niečoho, čo tu ešte nebolo, niečoho, čo sme ešte nikdy nerobili. Všetko je raz prvý krát. Ak milujeme Pána, z lásky a bez strachu hľadáme spôsoby, ako Mu slúžiť lepšie, dokonalejšie a efektívnejšie. Ak budeme viesť ľudí k láske k Bohu, nebudeme mať problém s tradíciou, či strachom o identitu. Nebudeme mať problém s peniazmi, ochotou, návštevnosťou služieb Božích, či iných podujatí.

Chýba vízia a vládne nám strach. Nemilujeme Boha. A máme krízu. Prosím, poľutujte nás....
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na ministerstve prežil Mečiara, Dzurindu aj Fica. Prečo by mal Plavčan odstúpiť

Aj keď ďalšie kauzy pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

EKONOMIKA

Flash končí, Tatra banka zmení internet banking

Flashové internetové bankovníctvo je bezpečné, uisťuje Tatra banka.


Už ste čítali?