Dva dôvody krízy v ECAV

Autor: Daniel Mišina | 19.11.2006 o 20:40 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  2124x

Nedávno som písal o kríze v našej cirkvi. Nakoniec, nejde o tajomstvo. O medializáciu krízy sa pred časom postaral spolu s inými aj súčasný generálny biskup.

Osobne túto krízu nesiem dosť ťažko. Ľudia - cirkevníci sú veľmi citliví na dianie v cirkvi. Často na tieto témy debatujú aj v práci s kolegami z iných cirkví. A teda, naši vlastní cirkevníci sa cítia nepríjemne pri rozhovoroch so svojimi kolegami. Je im nepríjemné, keď na svoju cirkev nemôžu byť hrdí, práve naopak, chtiac-nechtiac sa za ňu hanbia. Hanbia sa za nás, farárov, pretože na jednej strane hovoríme o pokoji, porozumení, láske a odpustení, no sami sa medzi sebou hryzieme a žerieme. Namiesto zaujatia principiálnych postojov na grémiách, ktoré majú na veci priamy vplyv si odkazujeme veci cez médiá, ako nejakí politici. Chválime sa demokraciou v našej cirkvi, ale ak niečo nie je po našom, tak rešpekt pre demokraciu ide bokom a na scénu prichádzajú ohováranie, znevažovanie a kydanie. Každý si robí čo chce, cirkev nemá jasný cieľ. Uvidíme, hádam nové vedenie dokáže zjednotiť väčšinu a definovať víziu a ciele. Aj keď ako realista tomu dávam malé šance na úspech.

Teda, prvým dôvodom krízy je chýbajúca vízia, ciele a stratégie a to tak na celocirkevnej úrovni, ako aj na úrovni väčšiny cirkevných zborov. Tento problém sa dá riešiť na jednej strane veľmi ľahko, no zároveň ide o najťažšie riešenie. Riešenie je jednoduché v tom, že Ježiš Kristus ako Hlava cirkvi nám dal jasné poslanie, či poverenie. Tam niet kde uhnúť. Toto riešenie je však aj najťažším, lebo my, pyšní ľudia by sme museli poslúchnuť a podriadiť sa Kristovi. Museli by sme podriadiť svoje plány Kristovým plánom. Museli by sme svoje priority prispôsobiť Kristovým prioritám. A to je veľmi ťažké.

Tým druhým dôvodom krízy je strach. Strach, že budeme „katolíckym Béčkom" (takto to definovali viacerí pisatelia v cirkevnej tlači), že stratíme svoju „evanjelickú identitu" - niečo, čo si každý predstavuje inak, ale v podstate nikto nevie, čo to je. Strach z porovnávania, strach zo zlyhania. A preto väčšinou nerobíme nič. A toho, kto niečo robí zrazíme do prachu, lebo vyčnieva z radu. Ako evanjelici hovoríme, že najdôležitejšie je evanjelium, teda radostná zvesť o tom, že Ježiš Kristus zachránil človeka pred večným odsúdením. Ale keď príde na lámanie chleba, správame sa ako najzarytejší zákonníci a oháňame sa zákonmi. Tvárime sa, že nám ide o vec, o „ochranu evanjelickej identity", ale v podstate je naším motívom strach. Žijeme zovretí komplexom minority sami v sebe. (Ale inak sme druhou najväčšou kresťanskou cirkvou na Slovensku :-)

Evanjelista Matúš zachytáva Kristovu reč o Jeho druhom príchode a o súde. V kapitole 25 hovorí podobenstvo o hrivnách, či talentoch. Sluhovia spomínaní v príbehu patrili pánovi. Poznali ho a slúžili mu. Možno všetci traja slúžili verne. No motívom služby tretieho sluhu bol strach. A ten mu nedovolil urobiť nič. Preto Kristus nazýva tohto sluhu zlým, lenivým a neužitočným sluhom. Preto bol potrestaný.

Ako premôcť strach? Apoštol Ján hovorí: V láske nieto strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, pretože príčinou strachu sú úzkosti pred trestom, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske (1J 4:17-18). Láska premáha strach, hľadá nové, lepšie, kreatívne spôsoby, ako slúžiť Pánovi. Preto ani v našej cirkvi sa nemusíme báť nových vecí, nových spôsobov a foriem. Nemusíme sa báť niečoho, čo tu ešte nebolo, niečoho, čo sme ešte nikdy nerobili. Všetko je raz prvý krát. Ak milujeme Pána, z lásky a bez strachu hľadáme spôsoby, ako Mu slúžiť lepšie, dokonalejšie a efektívnejšie. Ak budeme viesť ľudí k láske k Bohu, nebudeme mať problém s tradíciou, či strachom o identitu. Nebudeme mať problém s peniazmi, ochotou, návštevnosťou služieb Božích, či iných podujatí.

Chýba vízia a vládne nám strach. Nemilujeme Boha. A máme krízu. Prosím, poľutujte nás....
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť a nemať výčitky

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky a potom to nezvládajú.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?