Prvé sklamanie

Autor: Daniel Mišina | 18.11.2006 o 19:22 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  1340x

Dňa 28. októbra t. r. bolo inštalované nové predsedníctvo ECAV na Slovensku. Tri dni neskôr prijal nového generálneho biskupa a dozorcu prezident SR Ivan Gašparovič. Pre mňa to bol deň prvého sklamania.

Mnohí skladali a zrejme stále skladajú veľkú nádej do novozvoleného vedenia našej cirkvi. Publikované nádeje sú formulované do slov: začiatok nového, posunutie evanjelickej cirkvi dopredu, priblíženie cirkvi k pôvodnému odkazu, atď.

Podľa medializovaných informácií sa prvé stretnutie nového predsedníctva ECAV s pánom prezidentom nieslo v troch tematických okruhoch: hovorili o úlohe cirkvi v duchovnej oblasti, o školstve a diakonii, ale tiež o odluke cirkvi od štátu. Obsah rozhovoru o prvej - duchovnej oblasti nebola v oficiálnych vyhláseniach nijako bližšie špecifikovaná. Druhá téma už bola o peniazoch a tretia detto. Teda - prachy.

Nič proti peniazom. Žijeme v reálnom svete, kde, ironicky povedané, peniaze nie sú všetko, ale všetko je za peniaze. No ak peniaze sú hlavnou témou prvého oficiálneho rozhovoru predsedníctva cirkvi s prezidentom, je to viac než smutné. Najmä preto, že ani nové vedenie nemieni meniť súčasný status quo pokiaľ ide o financovanie cirkvi.

Zdá sa, že ani nové predsedníctvo neprinesie nič nové, žiaden posun, ani žiadne priblíženie v otázke finančnej odluky cirkvi a štátu. Iste, generálny biskup má pravdu v tom, že úplná odluka cirkvi a štátu sa nikdy neuskutoční, lebo kresťania sú zároveň občanmi štátu. Hovoríme teda o finančnej odluke a tá by sa uskutočniť mala. Je to správne, ale najmä - je to biblické. Túto odluku by nemal iniciovať štát, ale práve cirkev.

Inak povedané: V prípade, že cirkev naozaj chce byť hybnou silou a morálnou autoritou, v prípade, ak cirkev naozaj berie vážne odkaz Svätého Písma, potom práve cirkev by mala iniciovať prípravu finančnej odluky od štátu. Inak je to ďalší - a žiaľ, najviac viditeľný dôkaz pokrytectva cirkvi, ktorý mnohým kole oči.

Úprimne, od nového vedenia som nečakal a ani nečakám nič prevratné. Aj keď by som sa rád mýlil. Nakoniec, čas ukáže. Veď sú v úrade ani nie mesiac. No pre mňa osobne priniesli ich prvé kroky aj prvé sklamanie.

 

Viac info: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2977451

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na ministerstve prežil Mečiara, Dzurindu aj Fica. Prečo by mal Plavčan odstúpiť

Aj keď ďalšie kauzy pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

EKONOMIKA

Flash končí, Tatra banka zmení internet banking

Flashové internetové bankovníctvo je bezpečné, uisťuje Tatra banka.


Už ste čítali?