Prvé sklamanie

Autor: Daniel Mišina | 18.11.2006 o 19:22 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  1355x

Dňa 28. októbra t. r. bolo inštalované nové predsedníctvo ECAV na Slovensku. Tri dni neskôr prijal nového generálneho biskupa a dozorcu prezident SR Ivan Gašparovič. Pre mňa to bol deň prvého sklamania.

Mnohí skladali a zrejme stále skladajú veľkú nádej do novozvoleného vedenia našej cirkvi. Publikované nádeje sú formulované do slov: začiatok nového, posunutie evanjelickej cirkvi dopredu, priblíženie cirkvi k pôvodnému odkazu, atď.

Podľa medializovaných informácií sa prvé stretnutie nového predsedníctva ECAV s pánom prezidentom nieslo v troch tematických okruhoch: hovorili o úlohe cirkvi v duchovnej oblasti, o školstve a diakonii, ale tiež o odluke cirkvi od štátu. Obsah rozhovoru o prvej - duchovnej oblasti nebola v oficiálnych vyhláseniach nijako bližšie špecifikovaná. Druhá téma už bola o peniazoch a tretia detto. Teda - prachy.

Nič proti peniazom. Žijeme v reálnom svete, kde, ironicky povedané, peniaze nie sú všetko, ale všetko je za peniaze. No ak peniaze sú hlavnou témou prvého oficiálneho rozhovoru predsedníctva cirkvi s prezidentom, je to viac než smutné. Najmä preto, že ani nové vedenie nemieni meniť súčasný status quo pokiaľ ide o financovanie cirkvi.

Zdá sa, že ani nové predsedníctvo neprinesie nič nové, žiaden posun, ani žiadne priblíženie v otázke finančnej odluky cirkvi a štátu. Iste, generálny biskup má pravdu v tom, že úplná odluka cirkvi a štátu sa nikdy neuskutoční, lebo kresťania sú zároveň občanmi štátu. Hovoríme teda o finančnej odluke a tá by sa uskutočniť mala. Je to správne, ale najmä - je to biblické. Túto odluku by nemal iniciovať štát, ale práve cirkev.

Inak povedané: V prípade, že cirkev naozaj chce byť hybnou silou a morálnou autoritou, v prípade, ak cirkev naozaj berie vážne odkaz Svätého Písma, potom práve cirkev by mala iniciovať prípravu finančnej odluky od štátu. Inak je to ďalší - a žiaľ, najviac viditeľný dôkaz pokrytectva cirkvi, ktorý mnohým kole oči.

Úprimne, od nového vedenia som nečakal a ani nečakám nič prevratné. Aj keď by som sa rád mýlil. Nakoniec, čas ukáže. Veď sú v úrade ani nie mesiac. No pre mňa osobne priniesli ich prvé kroky aj prvé sklamanie.

 

Viac info: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2977451

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť a nemať výčitky

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky a potom to nezvládajú.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?