Začíname

Autor: Daniel Mišina | 30.8.2006 o 20:03 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  1021x

„Učiť sa, učiť sa, učiť sa.“ Mladým táto veta už moc nehovorí. Starší vedia, že tento výrok patrí V. I. Leninovi, jednému z hlavných ideológov komunizmu. Začína sa nový školský rok. Leninov výrok sa stane každodennou realitou.

Aj v našom cirkevnom zbore opäť nabiehame na „školský režim“. Rozbiehajú sa biblické hodiny, nácviky spevokolu, detské besiedky, konfirmačné prípravy, no a samozrejme „nábožko“ v školách. Svojim spôsobom môžeme povedať, že na službách Božích sme sa učili aj počas prázdnin. Preberali sme témy z „katechizmu“, ktorý je základnou učebnicou každého kresťana.

V Krátkom predhovore ku Veľkému katechizmu Luther hovorí: „Táto kázeň je taká a je na to, aby poučila deti a jednoduchých. Preto sa aj oddávna volá po grécky „katechizmus“, t. j. učenie dietok, totiž to, čo má vedieť každý kresťan. Kto toto nezná, nemôže sa počítať medzi kresťanov ani nemôže byť pripustený ku sviatosti. Je to ako keď remeselníka, ktorý nezná pravidlá svojho remesla a v ňom sa nevyzná, vylúčia ako neschopného. Preto treba deti dobre a správne naučiť článkom, ktoré patria do Katechizmu, čiže do kázne pre deti a usilovne ich cvičiť a vzdelávať v nich. Preto každý otec rodiny má sa aspoň raz do týždňa povypytovať a vyskúšať svoje deti a domácnosť rad radom, či ich vedia a či ich učia a keď nie, prísne ich k tomu primäť. Lebo sa dobre pamätám na časy, ba denne skusujem, že ešte aj dnes sú nevzdelaní starí ľudia, ktorí o tom vôbec nevedia a predsa idú na krst a k sviatosti a užívajú všetko, čo majú kresťania. A predsa tí, čo pristupujú k sviatosti, majú vedieť omnoho viac a majú lepšie rozumieť každému kresťanskému učeniu ako dietky a školáci. U jednoduchých ľudí sa uspokojíme s troma článkami (ktoré má kresťanstvo oddávna, ktoré sa však neučili a nevykladali vždy správne) dovtedy, kým v nich nebudú dobre vyučení a oboznámení i mladí i starí s tým, čo znamená menovať sa a byť kresťanom.“ Vidíme teda, že nestačí sa len učiť, ale treba niečo aj vedieť.

Nestačí do školy chodiť a odsedieť si to tam. Je dôležité, aby človek v škole získal vedomosti a zručnosti. Predstavte si nasledovnú situáciu: V máji prídete na základnú školu do prvého ročníka a zistíte, že žiaci po roku štúdia vôbec nevedia čítať, ani písať. Celý zhrozený by ste sa opýtali:- Pán učiteľ, čo ste robili celý rok? Veď vaši študenti po roku chodenia do školy nevedia vôbec nič!Učiteľ by oponoval: Ale veď je to v poriadku. Tie deti sú tu zadarmo, dokonca si ešte za školu platia! Nemôžem ich predsa ešte aj zaťažovať nejakým učením! Ja som zamestnaný, ja beriem plat, ja viem aj čítať, aj písať. Všetko je v poriadku. Čo vám prekáža?V šoku by vám oči vyliezali z hlavy, na ďalšiu diskusiu by ste sa nezmohli. Každému je predsa jasné, že učiteľ nie je platený preto, že on vie čítať a písať, ale preto, aby to naučil svojich študentov.

Často sa zabúda na to, že farárska služba je tiež službou učiteľskou. Každý farár je učiteľom po vzore Pána Ježiša – toho Najvyššieho Učiteľa. Preto aj farári nie sú platení za to, aby robili všetko sami. Sú platení za to, že ľuďom, ktorých im Pán Boh zveril do duchovnej starostlivosti (svojim cirkevníkom) odovzdajú určité vedomosti a zručnosti. Každý farár je rád, keď vidí, že jeho cirkevníci duchovne rastú, každý rok lepšie poznajú Sväté Písmo, vedia sa samostatne modliť, vedia vysvetliť základy evanjelickej viery, aktívne sa zapájajú do služby v cirkvi a neboja sa prebrať zodpovednosť za prácu vo svojom cirkevnom zbore. A každý farár prežíva sklamanie, ak to tak nie je. No najvyšším Učiteľom je sám Pán Ježiš. V cirkvi sme totiž študentmi všetci.

Školský rok začína pre všetkých nás. Aký bude? Bude z nás mať náš Učiteľ na konci školského roka radosť alebo bude sklamaný? To záleží na nás. Ja sa modlím, aby sme boli usilovnými študentmi Pána Ježiša. Veď to, čo nás On chce naučiť bude mať osoh nielen pre časný, ale aj pre večný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť a nemať výčitky

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky a potom to nezvládajú.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?