Cirkev v kríze (Skutky 6:1-7)

Autor: Daniel Mišina | 29.8.2006 o 21:55 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1379x

Cirkev je v kríze! Situácia v cirkvi je vážna! To, čo sa v našej cirkvi deje, je kritické, nemá to obdoby! Vzťahy v cirkvi sú zlé! Tieto a ďalšie výroky počúvame už veľmi dlho. Stávajú sa otrepanými frázami. Klišé, na ktoré sme si zvykli, no ktoré v nás už neprebúdza žiadne emócie, či reakcie. Jednoducho, zvykli sme si na to, že cirkev je v kríze. A dokážeme s tým žiť.

Desí ma však iná vec. Obávam sa, či to nezašlo priďaleko. Či sme si na život v cirkvi postihnutej krízou nezvykli až do tej miery, že cirkev bez krízy si už ani nevieme, ale ani nechceme predstaviť. Akonáhle sa objaví niekto, kto chce krízu riešiť, hneď ho skritizujeme. Jednoducho, chceme si žiť vo svojej kríze. Je nám v nej dobre. Budeme ďalej kritizovať, sťažovať sa, plakať, nariekať, žiť v sebaľútosti a ... nič s tým nebudeme robiť.

Myslím, že tu sa môžeme niečomu priučiť z ekonomiky, ktorá vládne v dnešnej spoločnosti, čo – ako inak - tiež kritizujeme. Ak má firma, či podnik ekonomické ťažkosti, úlohou manažmentu by malo byť ozdravenie podniku. Jednou z častých foriem ekonomického ozdravovania je to, že podnik zruší, či odpredá svoje vedľajšie činnosti a sústredí sa na svoj hlavný predmet činnosti (tzv. core business). Všetko vedľajšie, menej podstatné ide bokom.

V našom biblickom texte sa deje niečo podobné. V cirkevnom zbore v Jeruzaleme došlo ku problému, ku sporu. V zbore to začínalo vrieť. Dôvody boli rôzne, možno náboženské, možno národnostné, možno sociálne a možno kombinácia všetkých spomenutých. Situácia sa vyhrotila a apoštolovia ju museli začať riešiť. Aký postup zvolili? „Neprichodí nám opustiť slovo Božie a obsluhovať pri stoloch.“ (Sk 6:2)

Profesor Gábriš hovorí, že v tejto chvíli „nastalo prvé delenie povinností v kresťanskom zbore.“ Kresťania – členovia jeruzalemského cirkevného zboru si spomedzi seba vybrali sedem ľudí, ktorí mali slúžiť pri stoloch. Spoločne sa za nich modlili a skladaním rúk ich oddelili do tejto služby.

Apoštolovia sa do obsluhovania pri stoloch nezapojili. Dôvodom nebolo to, žeby považovali túto službu za menejcennú, či nehodnú ich spoločenského postavenia. Dôvodom, prečo sa apoštolovia nezapojili do obsluhovania pri stoloch bolo, že ich „hlavným predmetom činnosti“ boli modlitby a služba slova (Sk 6:4). Na toto sa sústredili a tomuto sa „pilne“ (usilovne) venovali. Svoju duchovnú autoritu dokázali aj tým, že pred samotnou voľbou stanovili kritériá, ktoré mali diakoni spĺňať. Mali to byť ľudia: osvedčení, plní Ducha a múdrosti. Teda nie len tak hocikto.

Podobnú radu má pre nás aj apoštol Pavel. Hovorí, že ak niekto chce úspešne dobehnúť do cieľa, musí sa sústrediť. Nesmie sa nechať rozptýliť nepodstatnými vecami. Musí byť disciplinovaný a „zdržovať sa všetkého“, čo by mohlo spôsobiť omeškanie, či dokonca zabrániť v dosiahnutiu cieľa (1Kor 9:25).

Cirkev je vraj v kríze. Okrem iného to znamená, že cirkev potrebuje ozdravenie. Možno by sme si mali zobrať príklad od apoštolov a dnešnej ekonomickej praxe. Skúsme oddeliť vedľajšie činnosti, ktoré nás zamestnávajú a zdržujú. Sústreďme sa na hlavný predmet činnosti cirkvi, ktorý nám určil sám Pán Ježiš Kristus. Hlavným predmetom činnosti cirkvi je ísť a činiť Kristovými učeníkmi všetky národy, krstiť a učiť ľudí žiť podľa Kristovho príkladu (Mt 28:19-20). Všetko ostatné sú bočné aktivity, ktoré nám nesmú prekážať.

V prvej cirkvi tento proces ozdravenia úspešne fungoval. Úspešne funguje aj v dnešnej ekonomike. Ak budeme dôslední, určite to bude fungovať aj v našej cirkvi. Božie slovo bude rásť a počet učeníkov sa bude veľmi rozmnožovať (v. 7). Otázkou však je: Chceme sa vôbec z krízy dostať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: S Kiskom sme sa už stretli, zo strán sme mu najbližší

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?