Čo je vlastne nebezpečné 2

Autor: Daniel Mišina | 20.8.2011 o 15:24 | (upravené 21.8.2011 o 23:50) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  2253x

Keď som si v nedeľu naobed našiel email od Karola Sudora, zľakol som sa. Svoj názor som napísal na svoj blog. Urobil som tak preto, lebo si myslím, že EPST neprofesionálne a účelovo publikoval rozhovor a neskôr článok predsedu Vieroučného výboru, plný klamstiev, poloprávd, osobných útokov a invektív. Od objetívneho profesionálneho média by som čakal, že predsedu (autora) upozorní a dohliadne, aby svoje príspevky držal vo vecnej rovine, prípadne, že dá adekvátny priestor aj všetkým ohovoreným.

 

Pánovi redaktorovi som povedal, že nechcem riešiť tieto veci vo verejnom denníku. No on povedal, že aj tak už dlhšie sleduje, že niečo sa u nás (v ECAV) deje a skôr či neskôr by sa tomu venoval. Neteší ma to. Podľa možností odviedol dobrú prácu, za čo mu veľmi pekne ďakujem. Možno by mali v EPST pouvažovať a „draftovať“ ho. Aby sme konečne v našom evanjelickom týždenníku mali objektívne a vyvážené informácie.

Aby sa obvinení mohli brániť voči verejnej škandalizácii a vysvetliť svoje postoje, museli si založiť vlastnú stránku, pretože v EPST nedostali priestor a žiadna iná platforma pre konštruktívnu diskusiu neexistuje. Aspoň zatiaľ nie.

Po publikovanom rozhovore s predsedom VV v EPST som si povedal, že fajn, aspoň to konečne vyvolá diskusiu o úlohe a poslaní ECAV v dnešnej slovenskej spoločnosti. No namiesto diskusie prišiel iba ďalší – rozšírený zoznam záškodníkov, ktorí podľa predsedu VV systematicky rozkladajú ECAV. Na tomto zozname sa ocitol už aj biskup Východného dištriktu, keďže si dovolil nesúhlasiť s predsedom VV. Povedal som si, že sa ozvem a zastanem sa svojich priateľov a ľudí, ktorých prácu si vážim. Preto som napísal svoj názor na svoj blog.

Po vzore predsedu som svoj názor ladil emotívne a expresívne. (S trochou irónie by niekto mohol povedať, že ak to tak robí predseda VV, tak je to asi pravoverný spôsob vyjadrovania.) Hoci, samozrejme, zďaleka nie tak šťavnato a korenisto. Nazval som ho súdruhom, pretože jeho praktiky mi pripomínajú štb-ácke metódy – klamárske, zákerné a podpásové, keď sa druhú stranu nesnaží pochopiť, ale zdiskreditovať a škandalizovať. Neprináša žiadne riešenia, nehovorí, ako to má správne po luternásky vyzerať. Len chŕli oheň a síru, vedome ohovára a účelovo klame.

Z jeho rozhovoru pre EPST je celkom zrejmé, že nejde o charizmatikov, ale ide o jeho osobnú ješitnosť a urazenosť, ktorú dokonca v rozhovore spomína – na minuloročnej synode bol podaný návrh na neprijatie jeho správy a jeho odvolanie. Návrh na odvolanie neprešiel, no synoda sa nestotožnila so správou. Preto teraz to chce všetkým vrátiť. A natvrdo! Lebo on môže. Lebo EPST je pod ich kontrolou. Lebo oni tam priestor dostanú a ostatní nie.

Predseda sa odcudzil svojmu poslaniu, ktoré vyplýva z názvu výboru, ktorému predsedá. Je to viero-učný výbor. Nie inkvizičný, ani súdny. Čo sa evanjelická verejnosť dozvedela z jeho príspevkov o evanjelickej vierouke? Vôbec nič. Teda predseda VV vôbec nevykonáva svoju viero-učnú činnosť. Neplní svoju viero-učnú zodpovednosť. Načo je komu taký predseda?

Keď súčastný predseda VV viedol boj a špinavú kampaň proti vtedajšiemu generálnemu biskupovi Filovi, okrem iného napísal: Ak nie je biskup podľa evanjelia, Luther ponúka jednoduché riešenie: „Stačí ho neuznať.“ (Melanchton 1/2005, str. 17). Myslím, že nastal čas, aby sme tento pravoverný luteránsky prístup aplikovali na predsedu VV.

Diskvalifikuje sa aj sám, keď v rozhovore tvrdí: „Kristov Duch sa ujíma slabých vo viere, potešuje, povzbudzuje, zjednocuje. Diabol rozdeľuje. Pravý dar od nepravého sa dá poznať po ovocí Ducha.“ Predseda VV zjavne a dokázateľne klame, zjavne a dokázateľne nekoná podľa Písma a zjavne a dokázateľne nepotešuje, nepovzbudzuje, nezjednocuje, ale rozdeľuje.

Som presvedčený, že Ján Meňky by nemal byť odvolaný. Ak je osobnosť, ak je chlap, ak má charakter, mal by sa ospravedlniť. Povedať: Sorry, chlapi, zobral som to zo zlého konca. Sadnime a pohovorme si. Viem, že „druhá strana“ takéto chlapské gesto uvíta. A ak toto nedokáže, a má v sebe aspoň posledné molekuly seróznosti, mal by odstúpiť sám, pretože nezvláda svoju funkciu ani profesionálne, ani osobnostne. Nič viero-učné neprináša a znižuje sa k hlúpej klamárskej mediálnej škandalizácii svojich kolegov (či ako sa tiež zvykneme nazývať: oltárnych bratov) a týmto svojim konaním pracuje na systematickom rozklade ECAV, pred ktorým sám tak ohnivo varuje.

rozhovore pre SME okrem trvaní na svojich táraninách a nezmysloch hovorí, že niektorí farári majú priveľké ambície, keď chcú, aby ľudia žili aktívnym kresťanským životom a prichádzali do chrámu. Tvrdí: „Duch svätý sa predsa nedá manipulovať.“ Chce tu predseda VV tvrdiť, že Duch svätý teda nechce, aby ľudia žili ako kresťania a prichádzali do kostola?

V predmentnom vydaní EPST (23-24/2011), hneď na ďalšej strane je správa zo zasadnutia GP. Okrem iného, GP riešilo aj úbytok členov a „v diskusii došlo ku konsenzu o potrebe možno aj hlbších zmien v ústave, kde sa definujú práva a povinnosti členov cirkvi, ale najmä o potrebe aktivizácie našich duchovných i laických pracovníkov v cirkevných zboroch.“ (str. 8). Kto sa po tomto divadle v réžii predsedu VV ešte odváži byť aktívny a bez obavy z toho, že bude predsedom VV škandalizovaný na verejnosti?

Pán redaktor sa ma opýtal, prečo si tieto dve skupiny nesadnú, nedajú pivo, víno, či kávu a neprediskutujú to. Ja neviem. Neviem, prečo predseda VV nenavštívil tých, ktorých verejne obvinil a neporozprával sa s nimi. Neviem, prečo neučí vieru a nič viero-učné nepublikoval. Neviem, prečo obvineným nepovedal: „Počujte, chlapi, robíte to celé zle. Príďte na týždeň ku mne, do môjho cirkevného zboru a ja vám ukážem, ako má správne vyzerať práca s deťmi, mládežou a rodinami.“ Neviem, prečo chrlí oheň a síru a ak si niekto dovolí otvoriť ústa a nesúhlasiť, tak je hneď ďalší na zozname záškodníkov. Neviem, prečo vedenie cirkvi nezasiahne, keď predseda VV ECAV používa klamstvo ako svoju pracovnú metódu, ale nechá ho kydať na farárov z dvoch najväčších slovenských miest a teda ticho túto inkvizíciu podporuje. Neviem, prečo EPST slúži ako prostriedok škandalizácie týchto ľudí. Neviem.

Mám rád túto cirkev. Má ten správny prístup k Písmu, životu a viere. Má bohatú a často pohnutú minulosť. Vyrástlo v nej mnoho kľúčových osobností nášho národa. Nie je mi ľahostajná jej budúcnosť. A stále je to cirkev s veľkým potenciálom, plná úprimne veriacich, ochotných a obdarených ľudí. Preto som presvedčený, že riešením nie je obohnať ju vysokým múrom a hermeticky uzavrieť, ako to robí predseda VV a súčastné vedenie. Učeníci sa takto bojazlivo správali pred zoslaním Svätého Ducha. No keď ich Duch naplnil, vyšli do davu a smelo hovorili o Kristovi. Nemali by sme dary (talenty, hrivny) našich ľudí zakopať. Naopak, mali by sme ich rozvíjať a využívať, ako nás tomu učí samotný Kristus. Toto je pravoverné, toto je evanjelické.

V EPST som kedysi dávno čítal výrok: Tradícia neznamená zachovávanie popola, ale odovzdávanie ohňa. Áno, odovzdávanie ohňa viery, to je pravoverné evanjelické.

A tak – hoci podľa súčasného zatiaľ ešte stále predsedu to zrejme nie je evanjelické – kľakám, pozdvihujem ruky a volám – Pane zmiluj sa!

Zmiluje sa? Verím, že áno. Jeho milosť je tak veľká, ako On sám. A jej veľkosť dokázal na kríži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička, tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá niekoho.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.


Už ste čítali?