Čo je vlastne nebezpečné?

Autor: Daniel Mišina | 13.8.2011 o 12:51 | (upravené 20.8.2011 o 15:32) Karma článku: 11,67 | Prečítané:  3780x

Kríza v ECAV nie len trvá, ale s výraznou podporou súčasného vedenia, sa aj závratne prehlbuje. Svojim spôsobom je to pochopiteľné, nakoľko voľby sa blížia. Nemám ružové okuliare na situáciu a vzťahy medzi „profesionálnymi“ cirkevnými pracovníkmi. Ale toto je naozaj zlé. Rukavica bola hodená, navrhovatelia si vybrali aj zbraň vo forme verejných mediálnych obvinení a ohovárania. Preto sa nedá nič robiť a verejné musí byť vysvetľovanie, obhajoba a tiež kladenie ďalších otázok.

 

(„To nie je v tom, že nevidia riešenie. Ide o to, že nevidia problém.“ G.K. Chesterton – The Scandal of Father Brown)

EPST ma prekvapuje. Vlastne, už ma ani neprekvapuje. Je očividné, že píše tendenčne a na objednávku. Nejde o nezávislé médium, ale o „mienkotvorné“ v zmysle manipulatívne. Zdá sa, že majiteľom nie je ECAV, ale GBÚ a jeho poskokovia. Je to síce neprofesionálne, ale za profesionalitu si chleba v obchode nekúpite, tam od vás pýtajú peniaze.

Útočné, ohováračné, neprofesionálne, nekonštruktívne a urážlivé články dostávajú až prekvapivo veľký priestor. Napríklad – článok o megazboroch, ktorý dostal celú dvojstranu. Bol neprofesionálny a hlúpy. A zbytočný. Nedávno som sa pýtal viacerých študentov teológie, či vedia, čo je to Willow Creek. Netušili. Ak študenti teológie netušia o čo ide, čo o tejto téme vie 99% evanjelickej verejnosti? Ale v EPST tejto téme venujú 2 strany. Nehovoriac o tom, že ak megazbor definujeme ako zbor s 2000 a viac členmi, tak v samotnej ECAV na Slovensku máme mnoho megazborov. Sme teda cirkvou, ktorá manipuluje, vymýva mozgy a riadi cirkev ako firmu? Odpoveď, ako to má vyzerať „správne po luteránsky“ sa v EPST nedočítate.

EPST sa chytí problému „alternatívneho“ prisluhovania Večere Pánovej a hneď dá priestor aj anonymnej čitateľke, ktorá vyjadruje „hlboké zdesenie a pocit hanby, že je vôbec možné, aby niekto takýmto spôsobom mohol siahnuť na základné, ťažko vybojované hodnoty našej cirkvi a priam porušiť príkaz Pána Ježiša Krista“. Neveril som vlastným očiam. Jednak, nikde sa nehovorí, čo to „alternatívne“ prisluhovanie je a ako vyzerá. Takže, ako táto anonymná čitateľka vie, či to je alebo nie je luteránske? Navyše - takýmto "alternatívnym" spôsobom sa VP prisluhuje v mnohých evanjelických cirkvách vo svete úplne bežne. Sú tie cirkvi neluteránske? Možno si to o nich myslíme, finančnú podporu však nemáme problém od nich prijať. Nie je to pokrytectvo? Ďalší nezmysel (populizmus, klamanie a manipulácia) zo strany EPST. Našťastie, tu mal aj (súdruh) predseda toľko chasne, že daný problém definoval ako bohoslužobný a nie vieroučný. Ktovie, či to „čitateľka“ postrehla. Mimochodom, kedysi bolo aspoň dobrým zvykom buď anonym neuverejniť, alebo aspon uviesť, že autor príspevku si neželal byť menovaný, no redakcia pozná jeho identitu. Dobré zvyky sa minuli. Doba je zlá, zúri kríza. A zdá sa, že nie len dlhová a finančná.

Údajný rozhovor so (súdruhom) predsedom VV má veľký nadpis: Chvály sú nebezpečné. Samotný tento mega-nadpis je nebiblický. Veď Písmo hovorí, že nebesia i zem sú plné chvály Hospodinovej. Hoci, áno, v istom zmysle a pre mnohých ľudí je táto skutočnosť nebezpečná. Ale pre (súdruha) predsedu VV? Pre evanjelikov? To hádam nie. Aha, on myslí „mantroidné“ opakovanie. Ako si (súdruh) predseda vysvetľuje Žalm 136?

O starých informáciach a z internetu posťahovaných a pospájaných častiach netreba hovoriť. To je zjavné každému kritickému čitateľovi. Ale ohováranie, osočovanie, klamstvá a polopravdy, tak to už je silná káva. Najmä ak prichádzajú z úst (súdruha) predsedu VV. Potom príde zmanipulovaná synoda a článok o systematickom rozklade ECAV. Bolo by to na smiech, keby to nebolo na plač.

Vidím tiež, že ECAV má vlastnú „kauzu skupinka“. Skupinky sú vraj manipulácia. Je manipuláciou ak sa v 10 skupinkách stretáva 10 ľudí, alebo ak jeden človek „vládne“ 100 ľuďom? Kde je väčšia šanca na manipuláciu? Matematika nepustí. Mimochodom, nie je skupinkou aj stretávanie detí, dorastu, mládeže, spevokolu, biblických hodín, či evanjelických žien? Veď ani v jednom z týchto prípadov nejde o služby Božie a stretáva sa len malá časť zboru – teda určitá skupinka.

Aby (súdruh) predseda VV citoval nejakú autoritu, vyberá si brata farára Hroboňa st. Zaujímavé a paradoxné, pretože si pamätám na rozhlasové služby Božie z Martina a reakcie v EPST pohoršujúce sa, že brat farár Hroboň nedodržal agendu a dal priestor osobným svedectvám. A keď potom neskôr bol opäť z Martina televízny prenos, všetko bolo podľa agendy, ale v EPST sa riešil problém, že nezneli „mohutné Kuzmányho chorály“. Áno, takýto bol brat farár Hroboň – neustále hľadal spôsoby, ako osloviť dnešného človeka. Som rád, že v tomto hľadaní pokračuje celá jeho rodina, spolupracovníci a nasledovníci.

(Súdruh) Predseda rieši aj tradíciu a formy. Nie je tradíciou ECAV, že sme cirkev neustále sa reformujúcou? Nie je našou tradíciou hľadať spôsoby, ako čo najlepšie a najefektívnejšie dostať Božie slovo k ľuďom? Luther sa nebál a nehanbil používať všetky možné prostriedky. Naša „forma“ je kázanie z kazateľne. Pritom je dokázané, že človek si najmenej zapamätá z toho, čo iba počuje (cca 20%). Nebolo by v súlade s tradíciou našej cirkvi a príkladom snahy samotných reformátorov používať pomôcky aj pri kázaní (kreatívne formy, scénky, obrazy, prezentácie, atď)? No to sa už z článku nedozvieme. Ten totiž neponúka žiadne konštruktívne riešenia. V článku (súdruh) predseda len chŕli oheň a síru. Vlastne, (súdruh) predseda za celé svoje pôsobenie nepovedal nič konštruktívne. Vždy počujeme len to, proti čomu bojuje. No nikde nepočujeme, za čo bojuje. VV za tie roky neprišiel so žiadnou publikáciou, ktorá by sa dala použiť pri akejkoľvek práci v zbore.

V článku o systematickom rozklade znova osočuje. A osočuje ľudí, ktorí sa snažia, ktorí niečo robia. Áno, možno robia aj chyby. Ale mojou otázkou je: Nerozkladajú ECAV systematicky skôr tí farári, ktorí nič nerobia? Alebo sa v ECAV riadime zásadou: Kto nič nerobí, nič nepokazí a preto si zaslúži odmenu?

(Súdruh) Predseda VV bojuje. Bojoval proti ŠtB-ákom. Len mi je divné, prečo bojuje napr. proti Janovi Vecanovi, ktorý bol ŠtB väznený. Kde bol vtedy (súdruh) predseda VV? Teraz bojuje proti všetkým, na ktorých má ťažké srdce. Nerieši otázky viery. Rieši samého seba. Tu nejde o problém systematického rozkladu ECAV. Ide o to, že (súdruh) predseda VV má systematický (či systémový?) problém. Preto nedokáže diskusiu držať na vecnej úrovni, ale nadáva na všetkých naokolo.

Celkom ma pobavilo aj to, akými odborníkmi na rómsku problematiku sme sa stali – hneď potom, ako nám Nemci dali peniaze. A zrazu „máme pripravených viacero riešení“. Zrazu máme know-how, ktorého je cirkev vlastníkom (mali by sme si to patentovať a potom brať ťažké prachy napr. z Francúzska, kde si s Rómami nevedia rady). Zrazu máme pre rómsku misiu vybudovanú infraštruktúru po celom Slovensku. Spomínam si, koľko zápasov muselo byť vybojovaných, aby kresťanská „majorita“ aspoň ako-tak tolerovala Rómov v kostole. Akou „infraštruktúrou“ je zbor, kde Róma nechcú ani vidieť a z kostolov ich vyháňajú? Vážim a ctím si všetkých, ktorí poctivo a každodenne pracujú v tejto oblasti a nemajú čas na trápne politikárčenie a chvastanie sa. Pretože títo verní pracovníci tu boli a pracovali, aj keď o peniazoch z Nemecka nikto nechyroval. Som vďačný aj nemeckým veriacim, ktorí videli ďalej - za prázdne chvastavé kecy a podporili túto službu cirkvi.

Pred rokmi som napísal článok o kríze v ECAV. Nič sa nezmenilo. Ani pred koncom volebného obdobia neviem, za čo naše vedenie je – aká je (alebo skôr - bola) jeho vízia. No viem, proti komu a čomu všetkému sú. Situácia je veľmi zlá. Problémy sa prehlbujú. Nepamätám si taký rozvrat, ako v súčasnosti, keď vedúci cirkvi hrubo a hlúpo osočujú tých, ktorí úprimne pracujú, namiesto toho, aby ich podporovali, povzbudzovali a dávali ako príklad pre tých, ktorí možno stratili silu, chuť a motiváciu. Ako povedal Chesterton: To nie je v tom, že nevidia riešenie. Ide o to, že nevidia problém.

Myslím, že dotknuté osoby by mohli žiadať ospravedlnenie a prípadnú náhradu od EPST. Nech je tam jasno, že zákony platia aj pre nich. A nečudoval by som sa, ak by (súdruh) predseda VV bol postavený pred disciplinárnu komisiu. Lebo ak je niečo nebezpečné, tak to nie su chvály, ale (súdruh) predseda a jeho bezuzdné besnenie.

Viac aj na: http://evanjelikdnes.wordpress.com/

Čo je vlastne nebezpečné 2 - (trochu vecnejšie :)) pokračovanie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička, tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá niekoho.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.


Už ste čítali?