Šok: Boh ma nepotrebuje!!!

Autor: Daniel Mišina | 20.10.2005 o 16:59 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  2007x

Rád čítam knihy. A to najmä teraz, keď v televízii okrem správ už fakt nič poriadne nejde. Dlho som sa odhodlával siahnuť po knihe Prvolezec od švédskeho autora Magnusa Malma. Kúpil som si ju už dávno. No až po odporúčaní viacerých ľudí som sa aj ja odhodlal túto knihu otvoriť a „zahryznúť sa“ do nej.

Na úvod hádam bude fér, ak rovno poviem: Áno, je to kresťanská kniha. Nie, nie je len pre farárov. Nie, nie je to nudné čítanie. Nie, táto kniha sa nedá čítať rýchlo – teda, aspoň ja ju rýchlo čítať neviem, lebo ak mám byť úprimný, tak na jedno posedenie dokážem stráviť tak 4 – 5 strán. Áno, prináša mnoho šokujúcich odhalení z pozadia ľudských pohnútok a motívov ľudí, ktorí si hovoria kresťania. Jedna zo šokujúcich kapitol má názov Boh nás nepotrebuje. Autor sa pri mne nemýlil, keď tvrdil, že tento výrok ma vytočí a budem sa cítiť urazene. Tak v tom sa teda trafil! No zdá sa, že autor má pointu. Aj ja som vyrastal v presvedčení, že musím pre Boha pracovať, lebo „Boh nemá iné ústa, nemá iné ruky, nohy, len tie moje.“ Proste, Boh by si bezo mňa neporadil. Boh by bol bezo mňa a ďalších kresťanov stratený. Takto vlastne robíme z Boha chudáka. Celú situáciu otáčame. Už to nie sme MY, ktorí potrebujeme Jeho – Boha. Je to „chudáčik“ BOH, ktorý potrebuje ĽUDSKÚ pomoc. Ak veríme v takéhoto Boha, potom nečudo, že mnoho ľudí veriť nechce. Dnešná doba kladie na človeka dosť nárokov. Človek nepotrebuje žiadnu ďalšiu záťaž. Nepotrebujeme so sebou vliecť aj nejakého Boha.... Nie, v takého Boha nemám chuť veriť. Počul som aj to, že Boh svojim spôsobom človeka stvoriť musel. Boh je totiž láska (Pozor! Biblia nehovorí, že láska je Boh...). Aby bol Láska, musí mať niekoho mimo seba, koho bude milovať. Preto stvoril človeka. Ak by ho nestvoril, mal by rád len samého seba. Ale seba láska nie je božská obetavá láska – agapé. Boh je svätý. Často panuje dojem, že svätý znamená bez hriechu. No to je len časť významu tohto slova. Svätý znamená bez nedostatku, bez potreby. Ak Boh nič nepotrebuje, nepotrebuje ani mňa. Zároveň, Boh je láska. Mala by Božia láska bez existencie človeka zmysel? Áno. Boh je trojjediný. Je jeden a predsa je spoločenstvom. Spoločenstvom lásky. Prečo potom stvoril Boh človeka? Autor tvrdí: „.... v skutočnosti znamená stvorenie človeka pozvanie do už existujúceho spoločenstva: Potom riekol Boh: Učiňme človeka na svoj obraz, podľa našej podoby...“ Nám, ktorí sme už dávnejšie navyknutí na tzv. pluralis majestaticus, totiž že panovník pri zdôrazňovaní svojej autority používal množné číslo, možno sa to nezdá byť až také neobyčajné. Problém je len v tom, že hebrejčina nemá takúto formu množného čísla.“
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: S Kiskom sme sa už stretli, zo strán sme mu najbližší

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?